Από το 1997 ασχολούμαστε με περιβαλλοντικές εκπαιδευτικές και οικοτουριστικές δράσεις σε συνεργασία με τοπικούς, εθνικούς & ευρωπαϊκούς περιβαλλοντικούς & επιστημονικούς φορείς, με σκοπό την προστασία και το σεβασμό του περιβάλλοντος, καθώς και την προώθηση της ήπιας τοπικής και περιφερειακής ανάπτυξης. Μερικές από τις δράσεις αυτές είναι:
|
||||||||
![]() |
||||||||
Μονοπάτια: Δημιουργία, χαρτογράφηση ανάδειξη και προώθηση μονοπατιών πεζοπορίας και ορεινής ποδηλασίας (mountain biking). |
||||||||
Από το 1997 η "Φιλοξενία" ασχολείται μεθοδικά με τη δημιουργία, οριοθέτηση και ανάδειξη μονοπατιών πεζοπορίας και ορεινής ποδηλασίας στην ορεινή Κορινθία, με σκοπό την ανάδειξή της φυσικής ομορφιάς της περιοχής. Το όλο εγχείρημα βασίστηκε σε καλά σχεδιασμένες και επαγγελματικά οργανωμένες δράσεις που εντάσσονται σε ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα για νέους ("ΝΕΟΛΑΙΑ". LEONARDO DA VINCI, κλπ.). |
||||||||
|
||||||||
1997: Διοργάνωση διμερούς ανταλλαγής νέων στο Κρυονέρι σε συνεργασία με τον τοπικό Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων, με ιταλική ομάδα από το Αμπρούτσο (Loreto Aprutino) και με θέμα "Αγροτουρισμός - Μονοπάτια πεζοπορίας". 1998: Σχεδιασμός, κατασκευή και τοποθέτηση ξύλινων πινακίδων σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων Κρυονεριου και με την υποστήριξη ευρωπαίων εθελοντών σε δίκτυο 5 μονοπατιών στην περιοχή του Κρυονεριού. 1998: Δημιουργία των πρώτων φυλλαδίων μονοπατιών. 1999-2003: Πιλοτικό πρόγραμμα εθελοντισμού με τίτλο "Ανακατασκευή και ανάδειξη παραδοσιακού Μονοπατιού Κάτω Βρύσης Κρυονερίου". Πρώτη δράση Σύντομης Διάρκειας στην Ελλάδα, στο πλαίσιο του Προγράμματος "Ευρωπαϊκή Εθελοντική Υπηρεσία για Νέους" (EVS). 2002: Χαρτογράφηση μονοπατιών στην περιοχή της Λίμνης Στυμφαλίας 2003: Χαρτογράφηση των μονοπατιών με σύστημα GPS (Global Positioning System = Δορυφορικό Σύστημα Δεδομένων) |
||||||||
Περιβαλλοντικές περιηγήσεις & Ποδήλατα βουνού σε συνεργασία με τις Ορεινές Εναλλακτικές Περιηγήσεις
|
||||||||
Η επιχείρηση «Ορεινές Εναλλακτικές Περιηγήσεις» αναλαμβάνει την ξενάγηση σχολείων, συλλόγων, ιδιωτικών ομάδων ή μεμονωμένων ατόμων καθώς και λοιπων φορέων στην πανέμορφη περιοχή της Στυμφαλίας.
Η επίσκεψη περιλαμβάνει τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Στυμφάλου με την Ακρόπολη & το παλάτι, την παραλίμνια αρχαία πόλη, με την εντυπωσιακή ρυμοτομία, τα δημόσια κτίρια και την προκυμαία της, καθώς & τον αρχαιολογικό χώρο της Μεσαιωνικής Μονής Ζαρακά. Το Λαογραφικό Μουσείο της Λαύκας είναι ένα άλλο ιδιαίτερα ενδιαφέρον σημείο της επίσκεψης. Προσφέρει μια προσεγμένη συλλογή από αντικείμενα της παραδοσιακής αγροτικής, κτηνοτροφικής και λοιπής δραστηριότητας της ορεινής περιοχής της Στυμφαλίας και από αντικείμενα της καθημερινής ζωής προηγούμενων δεκαετιών και αιώνων, καθώς και αντικείμενα της αρχαίας εποχής. Η ξενάγηση απολήγει σε μια από τις πολλές φιλόξενες παραδοσιακές ταβέρνες της περιοχής, με παραδοσιακά γνήσια προϊόντα (σπεσιαλιτέ το γουρουνόπουλο στη σούβλα, τα αρνίσια παϊδάκια, οι πέστροφες, η φέτα Ζήρειας & το γιαούρτι με το μέλι). |
||||||||
Περιβαλλοντική Ενημέρωση Δημιουργούμε έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό (φυλλάδια, Ιστοσελίδες, Βίντεο) και το διαθέτουμε στα Κέντρα Πληροφόρησης και στα σχολεία της περιοχής μας, καθώς και σε ομάδες που μας επισκέπτονται.
Η έκθεση είναι στη διάθεση του κοινού κατά τη διάρκεια οργανωμένων ομαδικών επισκέψεων ή ύστερα από συνεννόηση μαζί μας. Περιλαμβάνει μια αίθουσα με χάρτες, φωτογραφίες και ενημερωτικά φυλλάδια που πλαισιώνουν τα περιβαλλοντικά, ιστορικά και πολιτιστικά στοιχεία της περιοχής και άλλη μια αίθουσα στην οποία γίνονται προβολές για την περιοχή και ενημερωτικές ομιλίες. |
||||||||
Περιβαλλοντικές Παρεμβάσεις
|
||||||||